ÇELTİK İLÇESİ TARIHÇESi

İlçenin kuruluşu 11 ve 12. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. İbrahim Hakkı Konyalı'nın "Konya Tarihi" adlı eserine göre Çeltik'in geçmişi karaman Eyaletine bağlı akça şehrine dayanmaktadır.
Çeltik yakınlarındaki İbanın Kuyusu denilen yerde kurulan Akça şehri 1902'de ilçe kimliğini kazanmış, ancak bataklığı ve sivrisinek çokluğu sebebiyle ilçe sıfatıyla önce Hatırliya verilmiş. Daha sonra da Cihanbeyli'ye aktarılmıştır.
1958 yılına kadar köy olarak kalan Çeltik, bu yıl da bucak, 10 yıl sonra da kasaba statüsü kazanmış, 9 Mayıs 1990 tarih ve 3644 sayılı "130 ilçe kurulması Hakkında Kanun" ile ilçe olmuştur.
Konya'nın kuzey batısında yer alan Çeltik, Doğuda Polatlı, batıda Emirdağ, güneyde yunak, Kuzeyde ise Sivrihisar ile çevrilidir.
İç Batı Anadolu üzerinde kurulmuş Çeltik'te kara iklimi hüküm sürmekte, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Çeltik 2 kasaba ile 7 köye sahip bulunmaktadır.

Tarıma dayalı ekonomiye sahip olan Çeltik'te çoğunlukla pancar, arpa, buğday ekilmektedir. Son yillarda ayrıca mısır, ayçiçeği, patates kabak cekirdegi, aricilik ve soğan da yetiştirilmektedir.
Küçük ve büyükbaş hayvancılıkla Çeltikliler'in uğraştığı diğer ekonomik faaliyetler olarak sayılabilir.

TARIHI
Bizanslilar devri :bizanslilar devrinde akçasehir olarak görülür polathisar ve sarikaya oyla magaralari buranin önemli bir merkez oldugunu ispatlar akça sehir o devirde ipek yolu (altin yolu üzerinde bir ticaret merkezi idi) akça sehir ikinci beyazit zamanina kadar tarihte görülmektedir.Ibrahim hakki konyalinin konya tarihi eserinin 113. ve 115 . sayfasinda 1490 yilinda yapilan karaman eyaletinin kazalarini sayarken akça sehrin konyaya bagli bir kaza oldugu belirtilir, ayni eserin 976. sayfasinda vakiflar ve imaretten bahsediliyor ve 2. Selimin 1566 da yaptirdigi bir tarihte Çeltik in turgut kazasina bagli oldugu söyleniyor,buna göre akça sehirden çeltik köyüne geçis meydana çikiyor.

 

OLUSUM

  A) Adinin nerden geldigi

Eskiden buralarda pirinç ekimi yapildigi için ismine çeltik denilmistir.Sivrisinegin çok olmasi nedeniylede pirinç ekiminden vaz geçilmistir.

B) Ilçeye ilk yerlesenler

  Alisan beyler:köktenler (harputtan gelme)
  Kadir beyler :çakirlar (harputtan gelme)
  Hüseyin beyler:sevinçler (harputtan gelme)
  Malazli ogullari:sisman,akinci,önder (malazgirtten gelme)
  Leyli ogullari: Baykondu (nigdeden gelme)
  Kahveci ogullari:babayigit,tazegül (marastan gelme)
  Tommul ogullari:avsar ,selvili,biricik (malatyadan gelme)
  Zuhaller :(yozgattan gelme)
  Molla süleymanlar:ergül,selvili,biricik (malatyadan gelme)
  Reyhan ogullari:mercanlar (hataydan gelme)

1957-1968 yillari arasinda buraya karadeniz,emirdagi ve doganhisardan gelerek yerlesmislerdir.

BIR SELÇUKLU ESERI OLAN MERKEZ CAMII
Buduruma göre çeltik in kurulusunu çok öncelere götürmektedir .Akça sehir ile çeltik ayni yerde kurulmamistir. Akça sehir çeltigin 5 km kuzeyinde ibonun kuyusu denilen yaylalarda kurulan bir bizans sehridir.Çeltik ise bir selçuklu köyüdür .Ilçenin kurulusuna ait kesin bir bilgi olmamasina ragmen caminin tamiratina bakilarak 11,veya 12. asirda kuruldugu tahmin edilmektedir

Çeltik meydan camiinin incelenmesinde 1484 tarihinde birinci,1814 tarihinde 2. 1948 tarihinde 3. tamiratin yapildigi belirlenmistir ALISAN BEYLER

Harputtan gelerek buraya yerlesen alisan bey kabilesi devletin vergi kervanini koruyan iç anadoluda timar sahibi inzibati görevi yapan alisan beyleri görüyoruz büyük kol sari ve son bey alisan bey olarak nesilden nesile intikal etmistir .Büyük alisan beyin kumara namindaki eskiya tarafindan öldürüldügü kel alisan beyin kumarayi öldürtüp basini keserek zamanin padisahina gönderdigini kendisininde istanbulda öldügünü sari alisan beyin ise sihbizinlilerle masaf kavgasini yaptigini ve bu kavgada 7 oglunu kaybettigini ögreniyoruz. Son bey alisan beyin ise Çeltik camii önündeki mezarda yattigini ve 1858 de öldügünü biliyoruz.Alisan beyler devrinde çeltik orta anadoluda sayili merkezlerden biri haline geldi hatta 1845 te asik dertli Alisan beyin himayesine siginmistir.

ILÇE VE KASABALIK DEVRI
1902 Yilinda alisan beyin torunu dervis beyin çalismasi neticesi çeltik ilçe olmustur dervis beyin ölümü ile asagi piribeyli beyi Ahmet efendi meydani bos bularak bazi entrikalarla çeltigin batakligini bahane edip yasanmaz raporu verdirerek 1912 yilinda ilçeligin çeltikten alinarak Hatirliya oradanda Cihanbeyli ye verilmistir.1958 yilina kadar köy kalan Çeltik bu tarihte bucak 1968 yilinda kasaba olmustur